Firefox OS İncelemesi

Akıllı telefon pazarının üst ucunda olduğu kadar alt ucunda da büyük bir rekabet sürüyor. Giriş segmentine baktığımızda Android telefonları, Nokia’nın Asha serisi cihazlarını çoğunlukla görüyoruz. Bunların arasına bir de Mozilla’nın açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Firefox OS’i barındıran cihazlar katıldı. Mozilla’nın çeşitli mobil operatörlerle faaliyete geçirdiği Firefox OS, HTML5 ve JavaScript gibi açık standartları temel alan, Linux tabanlı açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemi olarak dikkat çekiyor. Firefox internet tarayıcısının arkasındaki kuruluş olan Mozilla Vakfı’nın bir projesi olan Firefox OS ilk olarak geçen yıl yurt dışında çeşitli ülkelerde piyasaya sürülen akıllı telefonlarla birlikte yolculuğuna başladı.

sistem-operasi-mozilla-firefox-os

Mozilla Firefox OS ile birlikte kullanıcılara akıllı telefon deneyimini ucuza yaşatacak cihazlar sunmayı hedefliyor. Bu projede mobil operatörler de önemli yer tutuyor. Telefonica, Orange, O2, Deutsche Telekom gibi operatörler Firefox OS ile çalışan cihazları abonelerine sunuyor. Bu cihazlar da ZTE, LG, Huawei gibi üreticilerin elinden çıkıyor.

Firefox OS’i destekleyen mobil operatörlerin ve cihazların pazara çıktığı ülkelerin sayısı 2014 ile birlikte daha da artacak. Mozilla, geçen hafta Barselona’da Firefox OS’in yeni versiyonu 1.3’ü, yeni cihazlarla birlikte tanıttı. 2014’ün Firefox OS cihazları teknik özellikler bakımından daha iyi olacak ve sonuç olarak kullanıcılarına daha iyi performans sunacak. Ayrıca Firefox, akıllı telefon fiyatını 25 dolara kadar indirecek konsept ürününü de MWC 2014’te sergiledi.

Türkiye’de henüz Firefox OS cihazlarını müşterilerine sunan bir mobil operatör bulunmuyor. Ancak Türkiye gelişmekte olan bir pazar ve barındırdığı potansiyelle Mozilla’nın ilgisini çekecek türden. Yakın gelecekte Firefox OS’i daha çok görmemiz muhtemel. Bu nedenle şimdiden Firefox OS’i size biraz tanıtalım istedik. Arkadaşımız Oytun Eren Şengül’ün sağladığı Alcatel OneTouch Fire cihazı sayesinde Firefox OS’i tanıma fırsatı bulduk. Geçen haftaki Firefox OS’in yeni sürümünün duyurulmasının ardından elimizdeki sürüm artık eskidi sayılır, ancak bu sürüm bile Firefox OS hakkında bir fikir edinmemizi sağlar.

firefox-os1

Firefox OS’in kullanıcı arayüzü Android’i biraz olsun andırıyor. Ekranın tepesinde saat, pil, sinyal gücü gibi bilgileri gösteren, aynı zamanda sol kenarında da gelen bildirim sayısının gösterildiği bir çubuk bulunuyor. Bu çubuğu aşağı sürüklediğinizde karşınıza bildirim tepsisi çıkıyor. Bu bildirim tepsisinin en altında Wi-Fi, Bluetooth gibi unsurları hızlı şekilde kapatıp açmayı sağlayan düğmeler ve Ayarlar uygulamasına açılan bir kısayol yer alıyor.

Ana ekrana baktığımızda birinci panelin arama işlevine ayrıldığını görüyoruz. Üst bölümde yer alan arama çubuğuna anahtar kelimenizi yazmaya başladığınız anda Firefox OS seçenekler sunmaya başlıyor. Arama sonuçları hem cihaz içinden hem de internet üzerinden sağlanan sonuçlardan oluşuyor. Web tabanlı sonuçlar bir mobil işletim sistemi kullanıcı arayüzü tadında, ikonlar ve altlarında sayfa başlıklarıyla gösteriliyor. Arka planda da anahtar kelimenizle ilgili görsel sonuçları bir duvar kağıdı şeklinde gösteriliyor.

Parmağınızla sola sürüklediğinizde ise karşınıza uygulama menüsü çıkıyor. Uygulama ikonlarının genellikle yuvarlak olduğunu görüyoruz, ancak aralarda istisnalar da çıkıyor. Firefox OS açık web teknolojilerini temel aldığı için uygulamalar da web tabanlı oluyor. Bu da çoğu sosyal ağın veya servisin mobil web sitelerinin uygulama tadında Firefox OS’e getirilmesini sağlıyor. YouTube, Twitter, Facebook, Here Maps gibi uygulamalar HTML5 tabanlı olmalarıyla dikkat çekiyor. Uygulamaları indirebildiğiniz Mozilla Marketplace mağazası da bu avantajdan faydalanıyor. LINE, MessageMe gibi popüler başlıkları mağazada görüyoruz.

ffscreenscopy_251025031258_640x360

Hem arama paneli hem de uygulama menüsü içinde sayfanın en altında yer alan hızlı başlatma çubuğu üstünde telefon, mesajlar, Firefox ve kamera uygulamalarına kısayollar bulunuyor. Firefox OS böylelikle telefonun en sık kullanılan özelliklere her an hızlı şekilde ulaşma imkanı sunmuş oluyor. Kilit ekranı da saat ve tarih bilgilerini gösteriyor. Parmağınızı hızlı şekilde yukarı sürüklediğinizde karşınıza iki adet ikon çıkacak. Bunlardan soldaki kamera uygulamasına geçiş yaparken, sağdakine dokunduğunuzda kullanıcı arayüzüne ulaşmanız mümkün oluyor.

Kamera uygulaması fazlasıyla basit, herhangi bir ayar menüsü göremedik. Ekranın sağına yerleştirilmiş üç ikon mevcut. Bunlar fotoğraf, video çekimi ve galeri uygulamasına açılan kısayol şeklinde sıralanıyor. Hepsi bu kadar…

Firefox OS’in internet tarayıcısı doğal olarak Firefox oluyor. Turuncu tilki OneTouch Fire gibi giriş seviyesindeki bir cihazda bile fena sonuç sergilemiyor gibi görünüyor. Sayfaların açılması sırasında fazla bekleme olmuyor, sayfa içinde gezinme ve kaydırma da pürüzsüz, akıcı şekilde gerçekleşiyor. SunSpider benchmark testinden elde edilen yaklaşık 3 ms’lik sonuç da bu OneTouch Fire gibi bir cihaz için fazlasıyla iyi sayılır.

 

 

  • Yapılan Yorumlar