WhatsApp Uygulamasında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

WhatsApp-programinda-guvenlik-acigi

 

Anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, dünya çapında en çok kullanılan mobil uygulamaların başında geliyor. Uygulamanın bu kadar çok popüler olması, birçok rakip şirketin ve hacker gruplarının ilgisini çekiyor.

PROGRAM ORTAM DİNLEMESİ YAPABİLİYOR

WhatsApp ile ilgili ortaya atılan yeni iddia ise birçok kullanıcıda şüphe uyandırdı. Financial Times’ın haberine göre, İsrail merkezli bir şirket sadece WhatsApp’da çalışabilecek bir casus yazılımı geliştirdi. Pegasus adı verilen bu yazılım hem Android hemde iOS platformunda çalışabiliyor.

Pegasus casus yazılımı yüklendiği cihazın kamerasını ve mikrofonunu size fark ettirmeden açabiliyor ve ortam dinlemesi yapabiliyor. Yazılımın cihazlara nasıl bulaştığı noktasında net bir bilgi bulunmasa da Pegasus’un ciddi bir güvenlik zafiyeti oluşturduğu kesin. Programın şuanda kaç cep telefonuna ulaştığı bilinmese de WhatsApp şirketi önlem aldığını duyurdu.

Söz konusu güvenlik zafiyetiyle ilgili açıklama yapan firma, gerekli güncellemelerin hazır olduğunu ve en kısa sürede yapılarak Pegasus programına olan erişimin tamamen ortadan kaldırılacağını belirtti.

  • Yapılan Yorumlar