WhatsApp’la İlgili Merak Ettiğiniz Sorular ve Cevapları

http://img.tamindir.com/ti_e_ul/emircanerdogan/h/herkesin-merak-ettigi-10-whatsapp-sorusu-ve-cevaplari_640x360.png

Hayatı kolaylaştırmak için tasarlanmış bir mesajlaşma uygulamasının kullanıcılar üzerinde bu denli bir tedirginliğe yol açabileceği kimin aklına gelirdi? Üreticilerin tamamen iyi niyet dahilinde tasarlandıkları WhatsApp, kullanıcıları rahatsız eden birçok karmaşık detaya ve bilinmeyen yönlere sahip.

Mesajlarım gitti mi? Okundu mu? Acaba başkaları benim mesajlarımı okuyabilir mi? Mesaj gönderme işlevinin yanı sıra kullanıcılarda paranoyak düşünceler oluşmasına yol açan WhatsApp’a dair merak edilen tüm soruları derledik ve bu sorulara kesin cevaplar vermek istedik.

Yukarıdaki sorular başta olmak üzere WhatsApp’a dair birçok soruya yazımızda yanıt bulacak ve zihninizi meşgul eden sorulardan kurtulacaksınız.

Soru 1- Kişilerimin WhatsApp’ta olduğumu bilmelerini istemiyorum. Bu mümkün mü?

Hayır.

Herhangi bir kişiyi engelleseniz bile o kişinin listesinde yer almaya devam edeceğiniz için sizi daima görecektir. Herhangi bir kişinin listesinde gözükmemenin yegane yolu numaranızı o kişinin telefonundan silmektir. Ne yazık ki bunu uzaktan gerçekleştirmenin herhangi bir yolu bulunmuyor.

WhatsApp tüm bilgileri telefon rehberinizden çektiği için rehberinize eklediğiniz her isim WhatsApp listenizde çıkacaktır. Aynı şekilde karşı taraf da sizin telefon bilgilerinizi rehbere eklediğinde o kişinin WhatsApp listesinde yer alacaksınız.

Soru 2- Görünmez olabilir miyim?

Evet.

Android cihazlarda mesajı okumadan önce Uçak Modunu aktif ederseniz veya WiFi ve hücresel veri akışını durdurursanız mesajı okuduğunuz bilgisi karşı tarafa gitmeyecektir.

İşlemi iPhone’da gerçekleştirmek için; WhatsApp’a giriş yapın > Hesap > Gizlilik > Son Görülme > Hiç Kimse seçeneğini aktif edin. Bu seçeneği seçtikten sonra işlemin yürürlüğe girmesi bir günü bulabiliyor.

Soru 3- Eski hattımı kullanan birisi mesajlarıma ve kişi listeme erişebilir mi?

Hayır.

WhatsApp üzerinden atılan ve alınan her mesaj cihaz üzerinde saklanmaktadır. Eğer eski numaranız başka bir kullanıcıya verilirse veya eski hattınızı başkası kullanmaya başlarsa mesajlarınıza asla erişim sağlayamazlar. Sadece eski hattınıza atılan mesajlar o kişiye gitmeye başlar (elbette hat sahibi kişi mesajların kim tarafından gönderildiğini bilmeceyektir)

Bu tarz problemlerin önüne geçebilmek için bazı yöntemler mevcut;

1- Yeni hattınız üzerinden durum güncellemesi gönderin.2- Toplu mesaj göndererek kişilerinizi durum hakkında bilgilendirin ve yeni numaranızı dikkate almalarını belirtin.3- Hesabınızı silin. Hesabınızı silmek tüm sohbet geçmişinizi, ödeme bilgilerinizi ve katıldığınız WhatsApp gruplarından varlığınızı silecektir. Hesabınız bu işlemden sonra tamamen kullanılamaz olacaktır.

Soru 4- WhatsApp ücretli mi yoksa ücretsiz mi?

WhatsApp ücretli bir uygulama.

WhatsApp daima ücretli olarak sunuldu ve bundan sonra da ücretli olarak sunulmaya devam edecek. Ücretli olarak sunulmasının sebebi ise rahatsız edici reklamlar sebebiyle kullanıcıların mesajlaşma deneyimlerinin sekteye uğramasını engellemek.

Soru 5- Mesajlarımın okunup okunmadığını anlamanın bir yolu var mı?

Kısmen evet.

Teknik olarak mesajlarınızın okunup okunmadığından asla tam olarak emin olamazsınız.

Gönderdiğiniz kişi mesajınızı açsa bile okumadan çıkma riski her zaman mevcut. Fakat WhatsApp’a getirilen çift tik işareti özelliği ile gönderdiğiniz kişinin mesajınızı en azından açtığını anlayabilirsiniz.

WhatsApp’taki işaretlerin ne anlama geldiğine bir göz atalım.

  • Saat ikonu: Göndermek istediğiniz mesaj henüz cihazınızdan çıkış yapmadı. Bunun sebebi Wi-Fi bağlantısındaki bir problem olabilir. Bu aşamada mesajı göndermekten vazgeçip silebilirsiniz.
  • Gri renkli tek tik: Mesajınızın WhatsApp sunucularına ulaştığını gösterir. Alıcı kişi bu aşamada mesajınıza henüz erişim sağlayamayacaktır.
  • Gri renkli çift tik: Mesajın alıcının cihazına ulaştığını gösterir. Mesaj ulaşmış olsa bile kişi mesajı henüz okumamış olacaktır.
  • Mavi renkli çift tik: Mesajınızın sağlıklı bir şekilde iletildiğini ve alıcı tarafından açıldığını gösterir.

Unutmayın ki, karşı taraf mesajı açmış olsa bile okumayabilir veya mesajdan anında çıkabilir.

Soru 6- Engellediğim kişinin bundan haberi olur mu?

Hayır.

Eğer bir kişi sizi engellerse o kişinin durumuna erişim sağlayamazsınız ve son görülme tarihini göremezsiniz.

Belirtmeden geçmeyelim, eğer karşı taraftaki kişi soru 2’de yer alan özelliği aktif ettiyse yine son görülme tarihi gibi bilgilere erişim sağlayamazsınız. Bir başka deyişle durum bilgisine ulaşamamanın tek sebebi engellenmiş olmak olmayabilir.

Engellediğiniz kişinin size attığı mesajlar daima gri renkli tek tik işaretiyle gösterilir. Elbette bunun başka sebepleri de olabilir. Bu yüzden o kişi sizin onu engellediğinizi hemen anlamayacaktır.

Soru 7- Yer aldığım grupları sessize almanın ve atılan mesajlara sonra bakmanın bir yolu var mı?

Evet.

Grupları sessize alsanız bile mesajlar gelmeye devam edecektir. Yalnızca mesajlar bildirim olarak gösterilmeyeceği için rahatsız edilmiş olmayacaksınız. Herhangi bir grubu sessize almak için ekranın yukarısında yer alan grup ismine tıklayın ve açılan menüden sessize alma seçeneğini aktif edin.

Soru 8- Gruba katılan birisi eski mesajları okuyabilir mi?

Hayır.

Herhangi bir gruba yeni katılan kişi sadece girdiği andan sonraki mesajları okuyabilir. Öncesinde atılmış olan mesajlara asla ulaşamaz.

Soru 9- Gönderilmiş bir fotoğrafı veya videoyu silersem karşı tarafın cihazından da silinir mi?

Hayır.

Böyle bir durum mümkün değil. WhatsApp üzerinden gönderilen fotoğraflar ve videolar otomatik oalrak cihaza kaydediliyor.

  • Yapılan Yorumlar